Základy ostření nožů

Jak naostřit nůž?

Základem je mít dobrý, ostrý nůž. S ostrým nožem je každý řez lehčí, rychlejší a především bezpečnější. V tomto článku najdete všechny základní informace o tom, jak si i vy profesionálně naostríte nůž.

Kdy je třeba naostřit nůž?

Jako první si musíte důkladně prohlédnout čepel nože, ta vám pomůže v rozhodování v tom, jak moc je třeba nůž naostřit.

Jak otestovat čepel?

  1. Lehce si čepel položte na nehet palce a klouzejte ní směrem od sebe. V případě, že čepel klouže po nehtu bez zachycování, s největší pravděpodobností bude její hrana tupá.
  2. Na druhý test budete potřebovat kousek papíru. Ten držte před sebou a čepelí řežte směrem dolů od ruky. Pokud papír pod tlakem nože neprerežete, opět je málo naostřená čepel nože. Více v článku jak otestovat ostrost nože.
  3. Nejvýhodnější je testovat řez nožem na materiálech, jako jsou zelenina, lano či karton. V případě, že byste při řezání museli vynaložit velkou sílu nebo pokud byste museli "pilkovat", znamená to opět - málo naostřená čepel.

Úhel čepele

Úhel čepele se bude lišit v závislosti na stylu a použití nože. Tyto úhly se obvykle pohybují v rozmezí 10 - 35 stupňů. 10-stupňový úhel je velmi jemná hrana (představte si holicí strojek). Mnohem větší úhel, například 35 stupňů, naleznete na hrubé čepeli jako je mačeta. Čím je úhel větší, tím je hrana odolnější, což znamená, že vydrží i tvrdší řezný materiál. Čím menší je úhel, tím rafinovanější a přesnější bude řez. Oba úhly čepele se udrží déle ostré, když je budete používat na správné účely řezání.

Při rozhodování se, jaký úhel chcete na svém noži mít, stačí, když se podíváte na doporučení výrobce. Stupně se mohou mírně lišit a úhel čepele lze snadno upravit pomocí produktů Work Sharp, jako je například KEN ONION EDITION KNIFE & TOOL SHARPENER, který se nastavuje v krocích po 1 stupni.

Pravidlo, které musíte dodržet, je:

Ocel a nože

Oceli se mezi sebou liší. Mohou být měkké, tvrdé či křehké. Při ostření Vám pomůže pochopení různých typů oceli. Viz tento článek - https://www.knifestock.cz/noziarske-ocele-a35, který obsahuje přehledný rozpis typů oceli a informace, které jsou přínosné při jejich ostření.

Tvar čepele

Na základě tvaru čepele se mění způsob ostření. Pokud máte typickou rovnou hranu, budete při ostření postupovat podle křivky čepele. Čepel jako "tanto" se může jevit jako výzva k ostření, i když je to ve skutečnosti velmi jednoduché! Naostřete delší hranu až k prvnímu bodu a pak s čepelí manévrujte tak, aby se ostřila pouze kratší horní hrana, druhá, která opět končí v bodě, kde se obě hrany protínají. Při hraně se zoubkováním zaostříte pouze plochou stranu bez zkosení. Pokud máte malé keramické brusné kameny, například WORK SHARP GUIDED FIELD SHARPENER, nebo COMBO KNIFE SHARPENER můžete snadno naostřit i mezi zářezy zoubkovaného ostří.

Jaké brusiva byste měli používat?

Posuďte stav svého nože. Po hrubém brusném prostředku sáhněte tehdy, pokud je hrana nekonzistentní nebo jsou na čepeli úlomky. Doporučujeme vám na to použít: ORIGINAL KNIFE & TOOL SHARPENER. Dalším důvodem k použití hrubšího brusiva je, pokud ostříte tvrdší ocel. V takovém případě, kdy je hrana ostrá, použijte na její doladění střední nebo jemné brusivo.

Přihlaste se k odběru novinek

Zaujal Vás tento článek? Přidejte se k dalším spokojeným odběratelům novinek pomocí formuláře níže a získejte informace o novinkách, akcích či exkluzivitách jako první!