Jak vybrat správný nůž?

Jak si vybrat správný nůž pro zákazníka

Výběr nového nože je pro někoho hračka, ale pro někoho jiného to znamená i hodiny hledání na internetu a rozhodování se mezi stovkami, až tisíci nožů. Proto se Vám to pokusíme co nejvíce usnadnit a pomoct Vám s výběrem nože, který bude pro Vás jako stvořený. Opravdu mě to mrzí, ale hned na začátek mnoho lidí asi zklamu. "Univerzální nůž na všechno" NEEXISTUJE. Ano, je to šokující a smutné, ale je to tak. No třeba se na to podívat i z té světlé stránky. Je to i důvod, proč si vždy můžete koupit další nůž a můžete se na to vymluvit před manželkou nebo i před svým svědomím, proč si kupujete další nůž, když je už doma máte přes 100.

Výběr nože dle určení a situace

Toto je úplně první a nejzásadnější otázka, kterou byste si měli položit při výběru nového nože. Na co ho budu používat? Popřípadě, na co by ho měla využívat osoba, kterého jdu darovat? Má to být nůž pro myslivce? Na vyřezávání? Na houby? Na sekání? Na dennodenní nošení? Do dílny? Do kuchyně? Na přežití? Na házení? Na obranu? Nebo ho prostě chcete jen proto, že se Vám líbí a takový ještě nemáte. 

Nejčastěji vyhledávané kategorie nožů v naší nabídce:

knifestock - blog ako vybrat noz

Výběr nože na základě ceny a dostupnosti

Co si budeme říkat, cena je důležitá, proto si vždy můžete ve filtru zadat cenové rozpětí. Cena nože samozřejmě ovlivňuje další faktory, které jsou při výběru důležité. Materiál čepele, materiál rukojeti, kvalita zpracování, značka a další. To znamená, že pokud si řeknete, že chcete např. nůž ze špičkové oceli, s rukojetí z mamutího klu, budete muset počítat s tím, že bude stát x násobně více, než nůž ze 420-tky, s plastovou rukojetí. Jednoduše, i u nožů platí, že za kvalitu se platí.

Zavírací nůž? Nebo raději nůž s pevnou čepelí?

Tuto otázku Vám do velké míry zodpoví první otázka - Na co ho budu používat? Chcete-li nůž používat např. na sekání nebo na házení, určitě se neohlížejte po zavírací noži. Naopak, pokud chcete nůž nosit sebou i po městě a hlavně tak, aby ho nikdo neviděl, určitě si nekupujte nůž jako Rambo. No ne vždy je tato volba jednoznačná. Například nůž pro myslivce, na zpracování zvěře může být vhodný i pevný nůž, který bude mít jistější a pohodlnější úchop, v případě potřeby se s ním dá něco přeseknout a zároveň se bude snadněji čistit. Na druhou stranu zavírací lovecký nůž má pilku na kosti, popřípadě vyvrhovák, což usnadní hodně roboty, ale určitě tam nebude takový pohodlný úchop a vyčistit zavírací nůž po takové práci není zrovna zábava.

Důležitý je materiál čepele nože

440C, N690, X50CrMoV15, CPM-S30V, 1095, M390... nic Vám to neříká? Nožířských ocelí je množství a opravdu se v nich vyznat je doslova věda. Tomuto tématu se proto věnujeme v samostatném článku. No přece se oceli dají rozdělit do dvou základních skupin - nerezové (stainless) a uhlíkové (carbon). Nedá se říci, že nerezovka je lepší nebo horší než uhlíkovka, nebo naopak. Obě tyto skupiny ocelí mají své plusy i mínusy. Abych Vás zde nezamotával, uvedu jen pár zásadních rozdílů. Nerezovka má mnohem vyšší odolnost vůči korozi, což pro Vás znamená minimální péči o nůž oproti noži s uhlíkovky, který musíte po každém použití vysušit a ideálně i namazat, pokud se chcete vyhnout tvorbě patiny, nebo rzi. Na druhou stranu, uhlíkovky bývají tvrdší, ale zároveň i snadněji brousitelné, s lepšími řeznými vlastnostmi. Jak jsem řekl, toto je jen nejzákladnější rozdělení. Chcete-li se o jednotlivých nožířských ocelích dozvědět více, klikněte sem.

Správný materiál rukojeti nože

Výrobci nabízejí nespočet materiálů pro výrobu rukojetí a záleží jedině na Vás a na Vašem vkusu, čemu dáváte přednost. Ať už staletí používány různé druhy dřeva, paroží, nebo máte raději moderní materiály jako G10, Micarta, titan a jiné. Zde je opravdu těžké radit, co je lepší, nebo horší. Například rukojeť s paroží pro někoho znamená hezký estetický prvek, ale pro někoho zas rukojeť, která se při práci se zvěřinou klouže a není nejpraktičtější. Naopak G10 může působit na někoho nudně a obyčejně, ale na druhou stranu se jedná o velmi stabilní a trvanlivý materiál.

knifestock - blog ako vybrat noz

Přihlaste se k odběru novinek

Zaujal Vás tento článek? Přidejte se k dalším spokojeným odběratelům novinek pomocí formuláře níže a získejte informace o novinkách, akcích či exkluzivitu jako první!